Авторизація | Реєстрація

Ігор Яворський: «Результат потрібен вже сьогодні!»

  • 18.10.2012 18:15
  • 0
  • 2776

Останнім часом футболісти тернопільської «Ниви» не тішать вболівальників. Якщо був період, коли команда піднімалася по щаблях турнірної таблиці, то останні невдалі матчі опустили «Ниву» на шосту позицію. Це місце хоча й гарантує потрапляння до фінальної частини чемпіонату України серед команд другої ліги, але команда балансує на межі, позаяк уже сьома сходинка не дозволить «Ниві» поборотися за поставлені на сезон завдання, а саме – здобуття путівки до першої ліги. Про стан справ у команді, перспективи і минулі невдачі розповів читачам «Номер один» в ексклюзивному інтерв’ю головний тренер «Ниви» Ігор Яворський (розмова відбулася до матчу з одеським СКА).

Велика кількість браку стається через те, що не всі футболісти провели підготовчі збори

– Ігорю Петровичу, сьогодні «Нива» перебуває на шостому місці, хоча за потенціалом має бути значно вище. Чому так сталося?

– «Нива» розпочинала чемпіонат не досить упевнено, загубивши на рівному місці 7 очок у домашніх матчах (поразка від «Реал-Фарму» та нічиї з «Єдністю» та «Славутичем»). Але тоді на це були об'єктивні причини – склад команди лише формувався і функціональна готовність гравців була різною. Ви подивіться, з тієї команди, яка в нас була на початок сезону, стабільно грають тільки п'ять виконавців – Новак, Гребінський, Лазорик, Данищук і Войтович, а решта – нові футболісти. Сьогодні склалася ж інша ситуація. Ми бачимо, як від матчу до матчу прибавляє Кабанов. Це ж саме можна сказати про Антонюка та Швеця. Це ті футболісти, які прийшли місяць тому, і на них фактично тримається хребет команди.

– Останнім часом «Нива» грає одним складом, однак результат знову погіршився.

– Якщо підсумувати той період, відколи я прийняв команду (а пройшло три місяці), то вдалося стабілізувати її склад. Що ж до того, що ми не постійно перемагаємо, як би того хотіли вболівальники, то місяць часу, відколи команда разом, нічого ще не говорить. Маємо велику кількість помилок у передачах, неуважність захисників, немає того контролю м’яча, до чого ми прагнемо. І це все стається через те, що футболісти до кінця не зіграні, бо разом не провели підготовчих зборів. Натомість про тренувальний процес у період чемпіонату говорити не доводиться, бо, скажімо, за останній місяць «Нива» провела 8 ігор. А враховуючи постійні переїзди, відновлення тощо, знаходимо мінімальні вікна для тренувань, але вони погоди не роблять.

– За власними спостереженнями, останніх три матчі «Нива» сильно збавляє у другому таймі. В чому причина?

– Якщо враховувати кубкові матчі, то протягом серпня-вересня в команди була дев’ятиматчева безпрограшна серія. «Нива» бореться на два фронти, але було неозброєним оком видно втому футболістів. Провівши тести, зробивши аналіз, тренери зрозуміли, що потрібно «підтягнути» футболістів. А  щоб вийти на новий рівень, нам потрібні були фізичні навантаження. П’ять днів перед поєдинком з «Кристалом» працювали в дуже серйозному режимі. Звичайно, втома ще даватиметься взнаки (і це було видно в зазначених вами матчах), але сподіваюсь, що у наступних іграх команда показуватиме все кращий футбол.

– Побутує думка, що «Нива» – вікова команда, відповідно зрілі футболісти не витримують усі 90 хвилин грати на високому темпі.

– У нас є декілька досвідчених футболістів, а загалом я б не сказав, що в нас вікова команда. Скажімо, коли я працював з «Нивою» ще у вищій лізі, то в нас грали брати Капанадзе, Ігор Біскуп, котрим було за 35-ть, і вони були одними з кращих. Ніхто в їх паспорти не дивився, бо вони були готові фізично, адже проходили якісні підготовчі збори. На мою думку, у другому таймі спад у грі команди не залежить від віку гравця, а все значно глибше – в області психології, звідки футболіст прийшов до Тернополя і як він тренувався в тих командах, за які виступав до «Ниви». Навіть пропрацювавши п'ятиденний цикл, ми бачимо, як деякі футболісти не відійшли від навантажень і, умовно кажучи, «повзають» по полю, хоча деякі прогресують.

– Але ж вам ніхто не дасть багато часу на розкачку, керівництво клубу поставило завдання, і його треба виконувати?

– Мені не потрібно часу, мені потрібен результат вже сьогодні, і цей результат має дозволити «Ниві» вийти в першу лігу. І поки що ми потихенько, але рухаємось до своєї мрії.

«Було б дуже добре, якби «Нива» підвищилась у класі, а ФК «Тернопіль» міцно закріпився у другій лізі»

– Зважаючи на останні невдачі, про перше місце, яке напряму дає можливість підвищитись у класі, вже забули чи ще поборетесь за нього?

– Друге місце також дає шанс вийти у першу лігу, хоча про перше місце теж не відкидаємо думок. Ще досить багато ігор, і якщо б футболісти «Десни» думали, що вони вже у першій лізі, то я був би радий таким їхнім настроям. Ми маємо думати за свої ігри, їх позитивний результат, не повинні дивитися, як грає суперник. Якщо будемо перемагати в кожному матчі, то ніхто нам не завадить вибороти путівку до першої ліги.

– Можливо, заради досягнення результату в чемпіонаті треба було пожертвувати кубком…

– Хоча чемпіонат для нас є пріоритетом і результати ігор у ньому стоять на першому місці, разом з тим дуже хочемо добре зіграти з ФК «Севастополь», і якщо пощастить, то й пробитися до чвертьфіналу. Тернопільський вболівальник хоче побачити хорошу гру хороших команд, тому на кубкові матчі налаштовуємось по-особливому. Сподіваюся, що 31 жовтня глядач прийде на кубкову гру, щоб підтримати «Ниву».

– У плані досягнення поставленої мети останнім часом «Ниві» допомагають земляки з ФК «Тернопіль»…

– Незважаючи на те, що клуби є конкурентами в одній лізі, у нас із сусідами добрі взаємостосунки. Ми не приховуємо того, що наші тернопільські колеги з ФК «Тернопіль» допомогли нам, перегравши у домашніх матчах «Славутич», «Скалу», при цьому сподіваємось, що вони і далі будуть нам допомагати, а для цього віримо, що муніципальний клуб теж потрапить до шестірки кращих. Тоді у фінальній частині буде дві команди з Тернополя і за таких умов нам легше буде виконати поставлені завдання. Було б дуже добре, якби «Нива підвищилась у класі, а ФК «Тернопіль» міцно закріпився в другій лізі.

– Сьогодні в «Ниві» фактично немає місцевих виконавців, а єдиний гравець Олег Лівіцький, який має більш-менш стабільне місце в основі, останнім часом вас розчаровує. Невже на Тернопіллі немає футбольних талантів?

– Ми давали шанс Плішці, Скакуну і ще цілій групі місцевих футболістів (до 70 чоловік), але їхній рівень був слабкий. І головне  – вони, мабуть, не хочуть прогресувати. Скажімо, скільки ми протягом останнього місяця з Плішкою розмовляли, таке відчуття, що він немов заблудився, у нього на першому плані, очевидно, кохання, і більше він перед собою нічого не бачить. А у футболі треба вибирати: або ти займаєшся футболом, щоб вийти на високий професійний рівень, або віддаєш перевагу коханню…

У «Ниві» бракує швидкісних футболістів!

– Незабаром завершується перший етап чемпіонату. Чи вже є якісь плани щодо підсилення складу команди під час зимової перерви?

– Коли я очолив команду, то футболістів у «Ниві» не було, всім було роздано на руки контракти, і вони стали вільними агентами. На початках з миру по нитці укомплектовували команду, і тільки коли дозаявка у першій лізі завершилася, нам вдалося підібрати кількох кваліфікованих гравців. Відповідно у нас з’явилася ціла група футболістів, які не потрапляють у 18-ку, і цю групу ми будемо міняти. Перед нами стоїть завдання не тільки здобути путівку до першої ліги, а в разі виконання цієї мети гідно грати у вищій за рангом лізі. І якщо влітку укомплектуватися було дуже складно і цього до певної міри нам не вдалося, то серйозну селекційну роботу маємо провести зимою.

– На ваш погляд, які позиції є проблемними і потребують підсилення?

– Проблемні у нас позиції центральних і флангового півзахисників. Нам потрібні на ці позиції швидкісні футболісти. Скажімо, життя заставило використовувати номінального оборонця Олександра Антонюка на позиції флангового хава. Два наші центральні півзахисники повільні у плані швидкості, тим самим у нас сьогодні не виходить швидкий перехід з оборони до атаки. І звичайно, бракує хорошого, швидкісного форварда на допомогу Кабанову.

– Чи немає бажання запросити на проблемні позиції когось із футболістів ФК «Тернопіль»?

– Скажу так: якби цих два колективи об’єднати, в Тернополі була б дуже хороша боєздатна команда. Мені імпонує гра декількох футболістів муніципального клубу, яких я б із задоволенням взяв до себе в команду. Але на даний момент це зробити нереально, адже в кожного з них діючі контракти. Можливо, це добре, що молоді тернопільські хлопці обіграються, набираються досвіду. Але якби «Нива» вийшла в першу лігу і вдалося знайти спільні точки дотику з керівництвом ФК «Тернопіль», потасувати склад, у Тернополі був би один сильний клуб першої ліги і команда другої ліги, складена з молодих та перспективних футболістів.

– Чи задоволені роботою тренерського штабу?

– Мої помічники Дунець і Самардак працюють добросовісно, всі 24 години на добу живуть з командою. Претензій до них немає. Вдячний і начальнику команди Роману Мацюпі, адже на ньому лежить рутинна робота – заявки-дозаявки, атестація. Взяти до прикладу, перехід до «Ниви» Тараса Кабанова. Ми спрацювали не гірше, а можливо, й краще клубу Прем’єр-ліги, коли за добу отримали міжнародний трансфер.

– Сьогодні практично все у футболі залежить від фінансової стабільності клубу. Чи є ця стабільність у ФК «Нива»?

– Керівництво області і наш президент багато роблять для команди. Більшість з обіцяного виконується. Скажімо, заробітна плата команді виплачена за липень-вересень. Якщо говорити про преміальні, то їх виплачено лише за першу гру в Херсоні та за кубкові матчі. Хоча гроші не стоять на першому плані і футболісти вірять керівництву клубу, але завжди легше працювати, коли обіцяне виконується вчасно і в повному обсязі. Тоді й результату легше добиватися.

-– А як, на ваш погляд, у фінансовому плані стоїть «Нива» у порівнянні з іншими клубами ліги?

– Якщо взяти попередні роки, коли футболісти нічого не отримували або це був мізер, то сьогоднішні 5-7 тисяч у лідерів і 3-4 тис. у решти здаються великими сумами, і це великий крок уперед. Однак навіть ці суми різко контрастують із платнею лідерів тієї ж «Десни», які отримують у 2-3 рази більше від наших лідерів. Загалом «Нива» у фінансовому плані знаходиться десь у п’ятірці кращих клубів ліги.

«Нива» не має ні автобуса, ні бази, ні власного тренувального футбольного поля!

– Що робиться у плані покращення клубної інфраструктури, адже її, за великим рахунком, немає?

– Ми не маємо ні автобуса, ні бази, ні власного тренувального футбольного поля. Для тренерів та футболістів – це велика біда. На початках був намір зробити ремонт на колишній базі «Ниви» у В. Гаях, але, на превеликий жаль, голова обласної ради запропонував нам взяти базу в оренду тільки на 1 рік. Це нам неприйнятно, бо, вклавши у її ремонт 700 тис. грн., через рік нам можуть сказати: вибачте, хлопці, у нас на неї інші плани. Тому було вибрано інший варіант – ми проживаємо у приміщеннях різних санаторіїв. Повірте, це великий дискомфорт, адже живемо в одному місці, тренуємося в іншому, постійно замовляємо автобус. Відповідно велика кількість коштів іде на потреби, яких можна було б, у разі наявності своєї бази, уникнути.

– Після одного з матчів ви дорікнули щодо харчування. Чи виправилася ситуація?

– Харчування – це також одна з головних проблем. Хоча у санаторії все роблять, щоб футболісти почувалися комфортно, але коли харчування підлаштовуємо не під тренувальний процес, а навпаки, тренуємось, зважаючи на графік харчування, то це не дуже добре. Разом з тим, якщо порівняти те, що ми споживаємо, з тим, що говорить наука, то це небо і земля. Але, разом з тим, ми дякуємо й за те, що маємо, хоча хотілося б набагато кращого харчування – калорійного, з більшою кількістю вітамінів, фруктів, але для нинішніх реалій це не можливо. Так, керівництво намагається якось його покращити, додаючи в раціон сири, ковбасу тощо, однак для повноцінного харчування футболіста і цього замало…

– Чи вплинула на психологічний стан команди крадіжка, яка сталася в санаторії «Медоборах»?

– Зловмисники викрали три комп’ютери і заробітну плату в кількох футболістів. Дискомфорт був, але загалом ці неприємності жодним чином не вплинули на футболістів. Вони вже забули про все, і на грі це не відбивається. Хоча і до сьогодні крадіїв не знайшли, та й, на мій погляд, так, як у нас шукають, неможливо їх знайти. І знову ж таки повертаюся до бази: якби вона у нас була, то такого інциденту не сталось би.

– Яке ваше ставлення до випадку з фанатами «Ниви», десяток з яких, заламавши руки, вивели під час матчу зі стадіону?

– Для тернопільських міліціонерів наведу приклад одного з останніх матчів української Прем’єр-ліги. У поєдинку «Металіст» – «Шахтар» ледь не весь ігровий час була димова завіса, але я не бачив, щоб хоча одного фаната вивели зі стадіону. Тернопільська ж міліція діяла варварським методом, було таке відчуття, ніби ми живемо десь в Африці. Неприємно було дивитися, як наша міліція поводиться на футбольному стадіоні. За що бити дітей? Так, було кинуто димову шашку, але станьте поряд, зробіть їм зауваження, але викручувати руки, бити…  В усіх країнах світу фанати застосовують шашки, але ми бачимо, наскільки цивілізовано поводяться правоохоронці в Європі. Так, якщо б фанати поводились агресивно, ламали крісла, коли б ситуація виходила з-під контролю, то ще якось можна було виправдати дії міліції, і то бити не можна, адже є інші методи впливу.

– І на завершення охарактеризуйте гру кожного із гравців основного складу.  Які якості в того чи іншого футболіста хороші, а які ще потрібно підтягнути?

– Воротар Андрій Новак – один із кращих у лізі. Кожен воротар помиляється, але якщо взяти у загальному всі матчі, то він провів їх на високому рівні. І я думаю, що цей голкіпер був би на провідних ролях у хорошій команді першої ліги. Не випадково «Нива» виборола право на оборонця Миколу Лазорика в боротьбі з алчевською «Сталлю» та казахстанським «Тоболом». Цей футболіст може грати на більш високому рівні, адже у нього є всі дані: добре діє у повітрі, вправно грає на випередження, вміє віддати точну і гостру першу передачу, що особливо ціниться у захисникові. Ігор Гребинський виконує величезний об’єм роботи, у нього велика працездатність та бажання, але брак техніки і спокою під час прийняття рішень не дає йому грати ще краще. Інший оборонець Олег Лівіцький на початку сезону діяв досить добре, але в останніх матчах він помітно погіршив свою гру. Поки не знаємо, в чому причина, але сподіваємось, що він вийде на звичний для нього рівень, адже це тернопільський вихованець, і патріотизм до рідного клубу має зіграти визначальну роль у його наступних матчах. Є категорія футболістів, які грають на одному рівні, особливо не виділяються, але й не помиляються. До них належить лівий захисник Віктор Яневич, єдиний його недолік – крайній захисник у сучасному футболі має грати ще й  в атаці, чого Віктор поки не робить. І це для нього найголовніша біда. Думаю, що так стається через відсутність награних зв'язків між ним і півзасиником, але цю ваду можна поправити. Півзахисник Ігор Швець прийшов до нас недавно, тому важко про нього щось говорити. Були матчі, в яких він не міг витримати і 45 хвилин, а в останніх поєдинках він суттєво додав у грі, єдина прикрість – отримав травму коліна, через яку змушений буде пропустити кілька матчів. Олександр Антонюк – досвідчений футболіст, який у «Ниві» грає не на своїй позиції, разом з тим, виконує великий обсяг роботи, за характером боєць, тому до його гри особливих претензій немає. Юрій Войтович – кваліфікований футболіст, але допускає чомусь дуже багато браку. Головна ж його проблема в тому, що Юрію не вистачає швидкості, а, як ми знаємо, швидкість у середині поля має визначальну роль у футболі. Важко дати характеристику Тимофію Листопаду.  Були матчі, зокрема кубковий проти кіровоградської «Зірки», в яких він зіграв просто блискуче, а були (і їх більше), в яких просто дивуєшся, як футболіст може допускати такі елементарні помилки. Анатолій Маткевич має хороші фізичні дані, досвідчений, з характером, але після операції Толик важко набирає ігрову форму, водночас я вірю в те, що він буде грати і ще принесе багато користі «Ниві». Сергій Кушка – неординарний гравець, має високу швидкість, але не завжди нею користується. Це футболіст настрою, в якого немає спортивної злості, щоб, як кажуть, вмерти на футбольному полі,  але м’яч забити. Хоча Сергій забивний форвард, має гольове чуття, є кращим бомбардиром команди і одним з кращих у лізі. Тарас Кабанов додає від матчу до матчу. Я його добре знаю і переконаний, що він може грати ще краще. Водночас Тарас залежний футболіст, йому потрібно доставити м’яча, а далі він знає, що з ним робити. Але от щоб власне доставити йому той самий м'яч – з цим у нас проблема. Якщо взяти гравців найближчого резерву, то той же Орест Януш не стабільний, у матчі з «Оболонню-2» зіграв чудово, вийшовши на заміну, натомість вийшовши з лавки у грі з «Десною», замість того, щоб робити флангові простріли, про що говорилося на установці, багато зловживав індивідуальною грою. Те ж саме можна сказати про Редвана Османова, котрому не вистачає майстерності та зіграності. Воротар Руслан Мазур – перспективний молодий тернопільський воротар, ще один кіпер Олександр Полуляхов отримав травму руки і у найближчий місяць лікуватиметься.  Форвард Олександр Лакуста не в усіх матчах, але, виходячи на поле з лавки запасних, підсилює гру, натомість Олександр Лисюк не такий помітний, як би того хотілося. Але з такими футболістами, як Османов, Лакуста, Лисюк, Гринишин, можна працювати, що й власне будемо роботи під час перерви у чемпіонаті…

Віталій Попович («Номер один»)


Коментарі

Коментарі відсутні


Додати коментар

Будь-ласка, зареєструйтесь для додавання коментарів